Czy mamy przeciwciało ujarzmiające „supermutanta”?

Kolejny ważnym newsem ostatniego miesiąca obok okrycia polskich naukowców było zidentyfikowanie przeciwciała N6. Zostało one wyizolowane od HIV-dodatniego pacjenta (Z258), który przez długi okres czasu nie wykazywał oznak rozwoju AIDS w organizmie pomimo braku stosowania terapii antyretrowirusowej. Podczas gdy u typowego zjadacza chleba okres od zakażenia HIV do rozwoju AIDS oscyluje w pobliżu 10 lat, nasz pacjent przeżył z wirusem ich aż 21.
Badania nad przeciwciałem były prowadzone przez naukowców z US National Institutes of Health (NIH). Odkryli oni, że jest ono skuteczne w przypadku 98% szczepów wirusa. Co to właściwie dla nas oznacza?Jak powszechnie wiadomo wirus HIV infekuje komórki układu immunologicznego (limfocyty T, makrofagi, komórki dendrytyczne) oraz komórki mikrogleju. Tak więc, zakażenie HIV wiąże się z upośledzeniem odporności a także może powodować  uszkodzenie mózgu i objawy demencji podobne do choroby Alzheimera.  Infekcja następuje dzięki występowaniu na wyżej wymienionych komórkach glikoprotein błonowych- receptorów CD4 oraz  koreceptorów CCR5 i CXCR4 z którymi wiążą się lizako-podobne wypustki na powierzchni drobnoustroju- glikoproteiny gp41 oraz gp120. To połączenie umożliwia wniknięcie wirusa do komórki, co ostatecznie może skończyć się jej rozpadem i uwolnieniem milionów wirionów potomnych.  Wiadomo też, że istnieje inna droga jaką obiera HIV- potrafi „ukrywać” się w zainfekowanych komórkach, stając się w ten sposób niemożliwy do usunięcia (próbowano co prawda wycinać DNA wirusa z DNA komórek, jednak po dwóch tygodniach okazało się, że infekcja pozostała aktywna).

Nasz organizm wytwarza przeciwciała anty-HIV, tak jak to czyni w przypadku każdego zakażenia wirusowego. Są one jednak nieskuteczne, gdyż antygeny, z którymi się wiążą wykazują bardzo dużą zmienność w obrębie struktury cząsteczki. Czyli z każdą nową partią wirionów potomnych organizm musi sprostać wyzwaniu jakim jest wytworzenie nowych rodzajów immunoglobulin, specyficznych dla coraz to nowych antygenów błonowych HIV. Cały ten proces trwa bezskutecznie aż do śmierci pacjenta, gdyż organizm przeważnie nie potrafi wytworzyć przeciwciała wiążącego jakiś niezmienny rejon na powierzchni wirusa, a nasilająca się liza limfocytów T pozbawia nas dyrygentów układu immunologicznego. Wraz ze spadkiem ich liczby spada też produkcja immunoglobulin … I tutaj pojawia się on- pacjent Z258, którego organizmowi udało się „wyznaczyć” region niezmienny. Pozwoliło mu to na skuteczne pozbywanie się nadmiaru wirionów i w ten sposób utrzymanie w ryzach całej infekcji. Skuteczne niszczenie wirusów we krwi zapobiega infekowaniu nowych limfocytów a w rezultacie zatrzymuje proces prowadzący do rozwoju AIDS.

Tekst alternatywnyLiza tych leukocytów nie jest wynikiem zakażenia wirusowego, jednak obrazuje to jak wygląda sam proces. Powodem rozpadu jest zanurzenie w roztworze hipotonicznym. Gif jest fragmentem materiału zamieszczonego na YT: https://www.youtube.com/watch?v=OYoaLzobQmk

Wcześniejsze odkrycie podobnego przeciwciała VRC01, skutecznego w przypadku 90% szczepów, doprowadziło do badań klinicznych podczas których pojedyncza iniekcja dawki immunoglobulin chroniła małpy przed zakażeniem HIV przez okres 6 miesięcy. Aktualnie trwają fazy testów na ludziach, mające dowieść jego przydatności w wytwarzaniu skutecznej szczepionki.
N6 wydaje się być jednak immunoglobuliną znacznie lepszą do tego celu, ponieważ wiąże rejony które wydają się nie ulegać mutacjom, oraz są typowe dla wielu szczepów wirusa. Otwiera to więc drogę do stworzenia naprawdę skutecznej metody ograniczania liczby wirionów we krwi.

Źródła:
1. Patric R. Murray, Ken S. Rosenthal, Michael A. Pfaller -„Mikrobiologia”
2. http://www.geekweek.pl/aktualnosci/28038/przeciwcialo-skuteczne-na-98-szczepow-wirusa-hiv
3. http://www.sciencealert.com/scientists-have-identified-an-antibody-that-neutralises-98-of-hiv-strains
4. http://www.nature.com/nature/journal/v533/n7601/full/nature17677.html
5. https://www.hiv.lanl.gov/content/immunology/search/patient_detail.html?pid=3998

Podziel się tym postem z innymi :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *